Dobrý den,
pronajímám byt, ve kterém mám stálého nájemce již 8 let. Bohužel, poslední rok má opožděné platby a nyní mi už několik měsíců dluží za nájem. Jaké mohu podniknout kroky k vymáhání dluhu za nájem a jak zajistit, aby se podobná situace už neopakovala? S nájemcem jsem celou situaci opakovaně řešil, chápu, že má finanční problémy, ale bytem financuji hypotéku a příjem z bytu mi hradí splátky. Nemohu dělat charitu.
Děkuji za konzultaci, Radek L.
Vážený pane Radku,
dlužné nájemné je častým problémem pronajímatelů nemovitostí. Pokud nájemce přestane platit, je důležité jednat rychle a využít možnosti, které ze zákona máte. Skvělou zprávou pro vás je, že máte opět možnost využít nájemní smlouvy jako přímého exekučního titulu pro vyklizení nemovitosti, na který se podíváme níže. Pojďme společně probrat, jak postupovat při vymáhání dluhu na nájemném a jaké právní kroky můžete podniknout.
Nejlepší a nejúčinnější obranou proti neplatičům je dobře sepsaná nájemní smlouva, která jasně definuje podmínky nájmu, tedy:
Když nájemce nezaplatí včas a vzniká dluh za nájem, prvním krokem je osobní urgence – může se to stát každému, že zapomene poslat platbu, proto zavolání nájemníkovi a připomenutí platby by mělo být základem.
Pokud nenastane náprava, doporučujeme využít možnost mimosoudního vymáhání pohledávek https://www.kralik-pavlik.cz/clanek/mimosoudni-vymahani-pohledavek_6 , kterým je v tomto případě písemné předání výzvy k úhradě dluhu prostřednictvím advokátní kanceláře. Už takto oficiální dokument má často za následek uhrazení dluhu.
Podle občanského zákoníku může pronajímatel vypovědět nájem bez výpovědní doby mimo jiné, pokud:
Pokud nájemce neodejede dobrovolně a byt nevyklidí, lze při sepsání nájemní smlouvy formou notářského zápisu zahájit ihned exekuci na vyklizení bez nutnosti zdlouhavého soudního řízení. Je ale nutné zmínit, že aby mohl exekutor takto postupovat, musí mít nájemce s pronajímatelem u notáře podepsané svolení k přímé vykonavatelnosti. Díky tomu je výpověď z nájmu pro neplacení rychlá a efektivní, takže nemovitost můžete brzy znovu pronajmout a minimalizovat ztráty.
Jedná se o rychlou pomoc pronajímatelům, která jim pomáhá s neplatiči, ale také i v jiných situacích, například v případě náhlého úmrtí nájemníka, kdy byt není jeho dědici vyklizena nelze ho znovu pronajímat. Exekuční titul může být součástí nájemní smlouvy, nebo může být podepsaný i dodatečně. Je nutné, aby jej obě strany podepsaly u notáře. Díky tomu je možné vyklidit byt například již po třech měsících neuhrazeného dluhu. Exekuci, tedy vyklizení nemovitosti, provádí exekutor s pomocí stěhovací firmy. V komplikovanějších případech exekutora doprovází policie. Jedná se o velmi efektivní a rychlé řešení oproti tomu, kdy se musí oprávnění k ukončení nájemní smlouvy nejdříve přezkoumávat u soudu.
Pokud nájemce nereaguje na výzvy a nemáte od nájemce podepsaný exekuční titul, lze dluh vymáhat soudní cestou. Ta má tři postupy:
Nevíme, jak máte sepsanou nájemní smlouvu, proto vám nemůžeme dát konkrétní řešení. Věříme ale, že jste v naší odpovědi našel cestu, kudy se v případě dluhu na nájemném vydat. Rádi vám pomůžeme s jednotlivými kroky na míru vaší situaci a smlouvě. Neváhejte se na nás obrátit, spolupracujeme i s notáři a exekutory a můžeme vás touto celou nepříjemnou záležitostí hladce a rychle provést.
Děkujeme za Váš dotaz,
zdraví Vás Advokátní kancelář Králík & Pavlík