V posledních několika měsících je pracovní trh velmi aktivní – ekonomika stoupá a s ní roste i poptávka po nových zaměstnancích. To ale neznamená, že by se neřešila potřeba zaměstnavatelů propustit zaměstnance na základě výpovědi pro nadbytečnost. Kdy na to má zaměstnavatel právo? Máte nárok na odstupné? Pojďte se podívat na častější otázky, které vás zajímají.
Výpověď pro nadbytečnost můžete obdržet pouze ve chvíli, kdy je jasně prokazatelné, že jste v zaměstnání nadbyteční. O jaké situace se například jedná?
Vnímáte výpověď pro nadbytečnost jako křivdu? Nesouhlasíte s tím, že již pro zaměstnavatele nejste přínosem? V tom případě se můžete obrátit na soud. Pokud chcete své šance na úspěšné zakončené soudní jednání zvýšit, neváhejte se obrátit na zkušené advokáty. Máte právo se bránit, a my budeme vaší právní oporou.
V takovém případě je pak na zaměstnavateli, aby prokázal důvody k vašemu propuštění. Pamatujte na to, že do 2 měsíců se můžete proti výpovědi bránit tím, že podáte žalobu k soudu na její neplatnost. V jakých situacích si zaměstnavatel počíná protizákonně?
Ano, nárok na odstupné máte a jeho výše se vypočítává podle let, které dotyčný v zaměstnání strávil. Odstupné je navíc vyšší než průměrná mzda, protože se z něj neodvádí sociální a zdravotní pojištění.
Pokud je výpověď pro nadbytečnost podložena organizačními změnami, má zaměstnavatel právo propustit kohokoliv. Záleží tedy zcela na něm, jaká kritéria si nastaví.
Máte další otázky? Neváhejte se na nás obrátit.