Dobrý den,
v roce 2009 jsme rozdělili nemovitý majetek mezi děti. Syn dostal pozemky a dcera dům, ve kterém žijeme. Vztahy jsme měli vždy hezké až do chvíle, kdy si dcera našla nového partnera – vyklubal se z něho hrubián, se kterým jsme se kvůli domu pohádali a dcera i s vnoučaty s námi nekomunikují. Obáváme se, že dceru partner manipuluje a prý i pije. Můžeme žádat vrácení domu pro nevděk?
Děkujeme za pomoc, Věra a Jiří S.
Vážená paní Věro, vážený pane Jiří,
děkujeme za Váš dotaz. Darování nemovitostí je vždy založeno na písemné smlouvě, do které je třeba hledět primárně. Jste v pozici dárce, proto máte právo dar odvolat, ale darovací smlouva je stejně jako každá jiná založena na zásadě „pacta sunt servanda“ neboli smlouvy se mají (musí) dodržovat. Pokusíme se Vám nastínit, za jakých okolností je možné od této smlouvy odstoupit či ji jiným způsobem „zrušit“.
K odstoupení od smlouvy můžete přistoupit buď z porušení podmínek daných v samotné smlouvě (např. rozvazovací podmínka), či z jiných důvodů daných občanským zákoníkem pro odstoupení od smluv. Máte ale tak především právo na odvolání daru:
Pojmy nevděk a dobré mravy jsou neurčité a jejich vnímání je velmi individuální. Subjektivní pocit obdarovaného není automatickým důvodem k odvolání daru, a pokud si obdarovaný není vědom svých prohřešků, řeší se spor soudně a dárce musí rozpor s dobrými mravy dokázat. Jedná se především o situace, kdy obdarovaný dárci úmyslně či z hrubé nedbalosti ublížil.
Jak nesnadné je dokazování ze strany žalobce, kdy se můžete dočkat i odůvodnění rozhodnutí, kterým Vám soud nevyhoví pro neunesení tzv. důkazního břemene či břemene tvrzení, lze ilustrovat na tomto konkrétním případě:
„Žalobkyně i po poučení podle § 2072 občanského zákoníku setrvala na tvrzení, že důvodem pro vrácení daru je skutečnost, že žalovaná úmyslně využila zdravotní stav žalobkyně a prostředky vybrané bez svolení žalobkyně z její platební karty použila pro své potřeby. Žalobkyně, přestože byla konkrétně poučena již na jednání soudu o tom, že je povinna tvrdit a následně prokázat, kolikrát, kdy a v jaké výši vybírala žalovaná pro svoji potřebu finanční prostředky z účtu žalobkyně, tak neunesla břemeno tvrzení ani břemeno důkazní.“
Nicméně z Vašeho dotazu vyplývá, že dcera s Vámi nekomunikuje – je to jistě nepříjemné, nicméně není to důvod k odvolání daru pro nevděk. Zmiňujete dále konflikty s jejím přítelem, kde se již prvky hrubého chování objevují – bohužel to také není důvod k vrácení daru. Závadné chování rodiny či rodinných příslušníků obdarovaného vůči dárci se nepovažuje za nevděk. Vrácení daru je sankcí pro obdarovaného, který nese zodpovědnost za své chování vůči dárci, příp. k členům jeho rodiny, nikoliv za chování svých blízkých.
Jak Vaši situaci popisujete, není v tuto chvíli možné od darovací smlouvy odstoupit, pokud nebyl takovýto důvod k odstoupení sjednán přímo ve smlouvě, a proto nemovitost bude stále patřit dceři.
Nesmíme zapomenout zmínit důležitou lhůtu, do kdy lze po obdarovaném žádat vrácení daru pro nevděk.
Pokud Vám můžeme ještě nějak pomoci, neváhejte se na nás obrátit.
Děkujeme za Váš dotaz,
zdraví Vás Advokátní kancelář Králík & Pavlík