Vztahy jsou křehké, krásné a bohužel často také komplikované. V dnešním příspěvku se zaměříme na rozchod přítele a přítelkyně (dříve používané druha a družky) v nesezdaném soužití. Jak ubývá svateb, trend vztahů „na psí knížku“ se stále více rozvíjí. Jaké problémy může takový vztah přinést? A jak je řešit?
Naprostá většina vztahů vzniká vzájemnou přízní a rozvíjí se na neformální dohodě obou partnerů. Proto u minima nesezdaných párů nalezneme písemné podklady k tomu, jak hospodaří se svými penězi, jak si v případě rozchodu rozdělí majetek nebo podrobnosti ohledně dědictví. Na rozdíl od svatby, která je oslavou vztahu a zároveň dodává manželství jasný právní rámec, má nesezdané soužití větší volnost, nicméně i z tohoto typu vztahu plynou určité závazky.
Tématu majetku a dědictví ve vztahu přítel a přítelkyně jsme se věnovali i v tomto článku, kde naleznete příklady z praxe.
Rozdělení majetku v nesezdaném soužití bývá zpravidla jednodušší. Co se týká bydlení v nájmu, byt bude opouštět ten, který není nájemcem, tj. nemá uzavřenou nájemní smlouvu (to platí i v případě úmrtí, kdy tento z partnerů nemá na bydlení žádný nárok). Stejný postup je i v případě, pokud je nemovitost ve vlastnictví jednoho z partnerů.
Trvalý pobyt nemá žádný vliv. Pokud nelze přítele/přítelkyni vystěhovat, lze odvolat souhlas s užíváním bytu či domu, a to nejlépe písemně k určitému dni. Jestliže ani potom nedojte k opuštění bytu, přichází na řadu žaloba na vyklizení a soud s tím, že odcházející přítel/přítelkyně a ponese veškeré náklady na soudní řízení.
Řešíte tento problém? Chcete připravit žalobu? Neváhejte se na nás obrátit.
Přestože nesezdaný vztah může být mnohaletý, nevzniká zde žádný společný majetek. Majetek je v tomto vztahu buď ve výlučném vlastnictví jednoho nebo v podílovém spoluvlastnictví obou, pokud se na něj partneři složili a zakoupili jej společně. Při rozchodu může vzniknout i písemná dohoda o rozdělení majetku. Pokud k dohodě nedojde a neexistují důkazy o pořízení majetku, zůstane majetek ve vlastnictví toho, kdo jej i užívá.
Zde je opět nejlepší cestou uzavření písemné dohody o péči o dítě a výživném pro něj. Pokud dohoda není možná, bude se tato neshoda opět řešit soudně.
Předně je důležité si uvědomit rozdíl mezi pojmy manželství, nesezdané soužití a registrované partnerství, které bývají často zaměňovány a vznikají v nich různá práva a povinnosti.
Subjektivní promlčecí lhůta k uplatnění nároků trvá tři roky. Tato lhůta se využívá především k vrácení vzájemných majetkových vnosů, kdy se tyto nároky uplatňují z titulu tzv. bezdůvodného obohacení (typickým příkladem je společná investice do nemovitosti ve výlučném vlastnictví pouze jednoho z nich, čímž dochází k obohacení tohoto partnera na úkor druhého).
Zákon říká, že promlčecí lhůta mezi manžely a osobami žijícími ve společné domácnosti neběží po dobu, co vztah trvá. Je proto důležité pohlídat si okamžik, kdy došlo k investici a ukončení společné domácnosti. Počátek promlčecí lhůty může být také odvislý od zániku předcházející dohody partnerů. Jedná se o právní kapitolu bezdůvodného obohacení s řadou judikatorních závěrů, proto vám ohledně promlčení nároků rádi poradíme na míru.
Je váš rozchod plný komplikací a hledáte oporu ve světe práva? Obraťte se na nás, rádi vám pomůžeme. Pro více informací nás neváhejte kontaktovat.