Převod družstevního bytu je z právního pohledu označován jako převod družstevního podílu z prodávajícího na kupujícího. Právně však prodávající není vlastníkem bytu, tedy není zapsán jako vlastník v katastru nemovitostí, ale prodává družstevní podíl se kterým je spojeno právo nájmu konkrétního bytu. Vlastníkem bytu pak zůstává bytové družstvo a skrze vlastnictví družstevního podílu je odvozeno užívací právo k bytu.
Převod družstevního podílu nepodléhá souhlasu představenstva družstva, zároveň je však třeba podrobně projít stanovy družstva, které mohou vyloučit či omezit převoditelnost družstevního podílu.
V naší praxi nejčastěji v rámci stanov řešíme:
Převod družstevního bytu je obdobný jako u klasické nemovitosti s tím však, že převod neprobíhá přes katastr nemovitostí. Prodávající a kupující spolu sepíší kupní smlouvu – smlouvu o převodu družstevního podílu – a samotný převod realizují přímo na bytovém družstvu
Navíc tento převod skrývá výhodu ve své rychlosti – po tom, kdy kupec složí peníze do úschovy, dojde k převodu na družstvu (účinky nastávají doručením smlouvy družstvu) a po ověření, že je kupec členem družstva, dochází k předání peněz z úschovy. Vhodné je předem informovat družstvo o tomto převodu a tím i převod urychlit.
Je dobré pamatovat na to, že u převodu družstevního bytu není zpravidla možné využít výše zmiňované zástavní právo, proto je nutné předem zajistit jiný způsob financování (například předhypoteční úvěr či zástava jiné nemovitosti).
Z dokumentů je nezbytné vyhotovit smlouvu o převodu družstevního podílu v bytovém družstvu či dohodu o finančním, smlouvu o úschově peněz a případně další. S tím vším vám pomůže. Neváhejte nás kontaktovat.