Jaká jsou práva dětí po rozvodu rodičů?

16.12.2024

V roce 2023 podle údajů ČSÚ skončilo rozvodem 37,1 % manželství. Přestože jde o významný pokles oproti předchozím letům, kdy se rozvodovost pohybovala kolem 45 %, zůstává klíčovým faktorem skutečnost, že přibližně dvě třetiny rozvodů se týkají rodin s nezletilými dětmi. Tyto děti často prožívají zásadní změny v životních podmínkách, které mohou ovlivnit jejich pohodu a budoucí vývoj. Jaká jsou práva dětí po rozvodu rodičů a jak je lze chránit? Pojďme se na to společně podívat.

prava deti

Právní předpisy chrání práva a zájmy dítěte

Rodiče v této životní fázi řeší především papíry, výpočet výživného a kde bude dítě bydlet. V těchto náročných životních situacích je ale také potřeba zajistit, aby byla chráněna práva dítěte. Níže naleznete práva, která jsou po rozvodu rodičů řešena nejčastěji.

Potřebuji pomoci s rozvodem

1. Právo na ochranu zájmů dítěte

Podle českého práva je nejvyšším principem při rozvodu rodičů ochrana zájmů dítěte. Soud vždy zkoumá, jak nejlépe zajistit i při rozvodu zdravý fyzický, psychický a emocionální vývoj dítěte. Při rozhodování o svěření dítěte do péče, stanovení výživného nebo úpravě styku rodičů soud bere v úvahu především potřeby dítěte a jeho stabilitu.

2. Právo na péči obou rodičů

Dítě má právo na pravidelný kontakt s oběma rodiči, pokud to není v rozporu s jeho zájmy. Soud proto často zvažuje možnosti střídavé péče nebo rozsáhlý styk s rodičem, který nebude mít dítě v každodenní péči. Klíčovým faktorem je schopnost rodičů spolu komunikovat a spolupracovat.

3. Právo na vyjádření vlastního názoru

Podle občanského zákoníku mají děti právo být vyslechnuty v řízeních, která se jich týkají, pokud jsou schopny svůj názor vyjádřit. Soud je povinen přihlédnout k názoru dítěte přiměřeně jeho věku a rozumovým schopnostem. Jedná se tedy i o děti mladší 12 let.

4. Právo na výživné

Každé dítě má právo na výživné od obou rodičů. Výše výživného se stanovuje podle potřeb dítěte a finančních možností rodičů. Pokud jeden z rodičů neplní své povinnosti, má dítě právo na právní ochranu a vymáhání výživného soudní cestou.

5. Právo na zachování vztahů s dalšími blízkými osobami

Kromě rodičů mají děti právo udržovat kontakt i s dalšími blízkými osobami, například prarodiči nebo sourozenci, pokud to slouží jejich prospěchu. Soud může upravit tento styk v případě, že jedna ze stran brání dítěti v udržování těchto vztahů, avšak ani takováto úprava nesmí být k újmě dítěte.

Chci domluvit termín schůzky 

To není z práv dětí vše

Připomeňme, že práva dětí jsou daleko rozsáhlejší, než uvádíme výše. Mezi další práva dětí patří například právo na stabilní životní podmínky, právo na ochranu před domácím násilím či právo na právní zastupování, když spor mezi rodiči vygraduje a je potřeba hájit zájem dítěte před soudem.

Jak vám můžeme pomoci?

Advokátní kancelář Králík a Pavlík se věnuje rodinnému právu řadu let a pomáhá rodičům chránit práva jejich dětí. Věnujeme se zastupování při řízení o svěření dítěte do péče, pomáháme s určováním a vymáháním výživného a v neposlední řadě pomocí mediace řešíme rodičovské spory. Neváhejte nás kontaktovat. Společně zajistíme, aby byla práva vašeho dítěte respektována a jeho zájmy byly vždy na první místě.

4