Stát se účastníkem dopravní nehody může znamenat začátek složitého procesu, ve kterém je důležité mít po svém boku odbornou právní pomoc. Důsledky nehody mohou mít vážný dopad na váš život i život vašich nejbližších, proto je potřeba v těchto případech jednat rychle a využít svá práva na maximum. Jaké jsou trestněprávní aspekty dopravních nehod? Kdy vzniká nárok na odškodnění? A kdy skutečně hrozí vězení?
Dopravní nehody se mohou výrazně lišit – od těch bez zranění až po nehody s těžkým zraněním či dokonce s následkem smrti. Zatímco lehké zranění může vést k přestupkovému řízení, vážnější následky mohou vést k trestnímu stíhání. Důležitou roli také hraje, zda k nehodě došlo pod vlivem alkoholu či omamných látek a jaký život vedl viník před nehodou.
Podstatné je také rozlišit, jak nehoda vznikla – na základě vyšetřování státní zástupce rozhodne, zda vydá rozhodnutí o podmíněném zastavení trestního stíhání, nebo podá obžalobu k trestnímu soudu.
Záleží na závažnosti zranění, délce rekonvalescence, zdravotních následcích a dalších okolnostech, ale většinou se tento čin posuzuje u drobných zranění pouze jako přestupek. U závažnějších bývá zpravidla zahájeno trestní stíhání pro trestný čin ublížení na zdraví z nedbalosti. Cílem tohoto řízení je mimo jiné vyloučit, že se mělo jednat o úmyslné jednání viníka. Policie zajišťuje důkazy, vyslýchají se svědci a soudní znalci.
Více o dopravních nehodách se zraněním
V případě obžaloby viníka probíhá trestní soud a hlavní líčení rozhoduje o vině, trestu a náhradě způsobené majetkové či nemajetkové újmy. Soud může skončit buď schválením dohody o vině a trestu, nebo rozhodnutím o vině a trestu. Obžalovaný může svou vinu prohlásit a poté probíhá dokazování již jen k výši trestu a náhradě škody. V případě zraněných, bezúhonného života před nehodou a řízení bez alkoholu je většinou trestní stíhání zakončeno tzv. „podmínkou“ a zákazem řízení. „Podmínka“ spočívá v tom, že se sice stanoví délka trestu odnětí svobody, ale současně se určí i přiměřená zkušební doba v délce jednoho až pěti let, po kterou je trest odložen.
Trest odnětí svobody, tedy vězení, není automatickým trestem za dopravní nehodu. Záleží na řadě faktorů – od závažnosti nehody, míry zavinění až po přitěžující okolnosti. Ohled se samozřejmě bere i na přístup viníka – zda se k vině přizná, v případu spolupracuje a jestli má například snahu o finanční pomoc pozůstalým. Soud posuzuje veškeré aspekty případu, na jejichž základě se o rozhoduje o odnětí svobody.
V případě, že při dopravné nehodě dojde k úmrtí, stává se právní zastoupení zcela nezbytným – a to především z důvodu, aby se zohlednily všechny aspekty případu a mohlo se dojít k co nejobjektivnějšímu posouzení. Úmrtí při nehodách a odškodnění pozůstalých je velmi náročnou fází, se kterou vám z pohledu práva odborně pomůžeme.
Pokud jste se ocitli v situaci poškozeného v důsledku dopravní nehody, máte právo na náhradu majetkové a nemajetkové újmy. Samotné odškodnění lze žádat v řadě oblastí – např. škoda na vozidle, kompenzace za újmu způsobenou bolestí, fyzickým, ale i utrpením, ušlý zisk a pracovní neschopnost, výdaje za léky, náklady spojené s péčí a nesmíme opomenout ani pozůstalé, kteří v případě úmrtí jejich blízké osoby při dopravní nehodě mají nárok například na odškodnění za duševní útrapy, výživné či náhradu nákladů spojených s pohřbem.
Pomáháme také v případech, pokud poškození nejsou spokojeni s výší odškodného vypočítaného pojišťovnou.
Každý případ má svá specifika a my s vámi rádi projdeme ten váš na nezávazné konzultaci zdarma, na které vyhodnotíme, jaké jsou vaše šance na získání odškodného.
Vzhledem ke složitosti prostředí spojeného s dopravními nehodami a odškodněním je nezbytné odborné právní poradenství. Naše advokátní kancelář vám poskytne neocenitelnou podporu v průběhu celého procesu. Pomůžeme vám zajistit co nejlepší možný výsledek. Neváhejte se na nás obrátit.